Jak dbać o oczyszczacz – konserwacja i czyszczenie filtrów

Jak dbać o oczyszczacz – konserwacja i czyszczenie filtrów

Każdy producent oczyszczaczy powietrza wskazuje z jaką częstotliwością należy je wymieniać oraz w jaki sposób z nimi postępować. Odpowiednia konserwacja oczyszczacza / czyszczenie filtrów to gwarancja jego efektywności i skuteczności działania.

  • Filtr wstępny nie jest wymienny. By usunąć z niego zanieczyszczenia, wystarczy umyć go pod bieżącą wodą, można też odkurzyć go odkurzaczem. Dobrze jest kontrolować stopień zatrzymanych na nim zanieczyszczeń i czyścić go co tydzień.
  • Filtr węglowy i filtr Hepa odkurzamy 1-2 razy w miesiącu.
  • W przypadku filtrów wodnych – mat ewaporacyjnych znajdujących się w oczyszczaczu, czyścić należy je co 2 tygodnie. Na filtrze wodnym osadza się kamień, jeżeli nie będzie czyszczony, pojawi się również nieprzyjemny zapach. Do czyszczenia można wykorzystywać wodę i kwasek cytrynowy.
  • Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem poza matą ewaporacyjną jest wyposażony również w zbiornik, do którego nalewa się wodę. Zarówno ten zbiornik, jak i tacka nawilżacza powinny być myte regularnie. Warto robić to 1-2 razy w miesiącu. Dbanie o czystość pojemnika na wodę i tacki uchroni przed powstawaniem nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z oczyszczacza.
  • Warto pamiętać o tym, by w przypadku funkcji nawilżania w oczyszczaczu powietrza, jeśli z niej nie korzystamy, wylewać wodę z pojemnika i dodatkowo odparować jej resztki znajdujące się w komorze i na tacce nawilżacza. W wodzie, która stoi w pojemniku nawilżacza dłużej niż dobę, rozwijają się mikroorganizmy.

Rodzaje filtrów do oczyszczacza powietrza 

Filtr warstwowy – to typ filtrów, które mechanicznie zatrzymują różnego typu pyły (węglowe, kurz, ziemne, pyłki, zarodniki, pyłki roślin). Składają się z wielu warstw tkanin/substancji, gęsto splecionych, na których osadzają się zanieczyszczenia. Są dosyć skuteczne i właściwe dla alergików, jednak nie wychwytują lotnych związków organicznych ani nie pochłaniają zapachów. 

Filtr z aktywnym węglem – oczyszcza powietrze m.in. z dymu papierosowego, innych nieprzyjemnych zapachów, a na dodatek zatrzymuje zanieczyszczenia gazowe, m.in. wywołane tlenkami azotu lub dwutlenkami siarki. Umieszczony w filtrze aktywny węgiel reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń i zatrzymuje je na swojej powierzchni. 

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter) – dezynfekuje powietrze i eliminuje cząsteczki kurzu, zarodniki pleśni, pyłki i bakterii, uzupełniając w ten sposób działanie filtra z aktywnym węglem. Powietrze przepuszczane jest tu przez pofałdowaną, składającą się z setek szklanych mikrowłókien powierzchnię, która zatrzymuje zanieczyszczenia o wielkości 0,3 mikrona.

Filtr HPP™ – bardzo skuteczny typ filtra, za jego pomocą powietrze w pomieszczeniach filtrowane jest z wirusów, bakterii, drobnych cząsteczek kurzu, pyłków, roztoczy oraz pleśni. Jest on wyjątkowo wydajny dzięki zastosowaniu silnych pól magnetycznych.

Filtr SEFF – wyjątkowo skuteczny filtr łączący w sobie właściwości HEPA, HPP oraz filtrów warstwowych, jeden filtr spełniający funkcję kilku, bardzo skuteczny i doskonały dobry dla alergików.

Filtr wodny – często pełni funkcję nawilżacza powietrza – Zanieczyszczone powietrze jest zasysane do urządzenia z filtrem i tam reaguje z drobinkami powietrza, które są „topione” w wodzie. 

Filtr elektrostatyczny – drobinki zanieczyszczeń z powietrza najpierw są dodatnio naładowane, a potem przyciągane przez naładowane ujemnie płytki filtra, i tam już zostają. To bardzo cichy i oszczędny typ filtrów, jednak ich pracy towarzyszy powstawanie ozonu, który u niektórych osób może wywołać podrażnienia dróg oddechowych.

Oczywiście ważne też są inne elementy oczyszczaczy, jak pobór mocy, siła działania, poziom hałasu, estetyka itp. Ale sercem każdego jest jego filtr, od niego zależy, co znajdzie się w naszych płucach.

Które filtry powinien mieć dobry oczyszczacz powietrza?

Rodzajów filtrów jest kilka, nie znaczy to jednak, że w dobrym oczyszczaczu powietrza powinny się znaleźć wszystkie lub większość z nich. Kupując oczyszczacz powietrza należy zwrócić uwagę, by zawierał on przede wszystkim 3 najważniejsze.

  • filtr wstępny (zatrzymuje największe zanieczyszczenia: sierść zwierząt, pyłki),
  • filtr HEPA (ważne, by miał klasę min E10 lub E11, usuwa nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń z powietrza, w tym pyłki PM 2.5),
  • filtr węglowy (pochłania nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne).

Dodatkowo przy zakupie oczyszczacza powietrza możemy wybrać urządzenie, które będzie wyposażone także w funkcję jonizacji lub/i nawilżania powietrza. Za jonizację odpowiada filtr elektrostatyczny – jonowy (inaczej zwany: jonizator kationowo – anionowy), natomiast za nawilżanie – mata ewaporacyjna.

Dzięki tym filtrom będziesz mógł się cieszyć powietrzem oczyszczonym ze składników smogu, alergenów, roztoczy czy sierści, odpowiednio nawilżonym i zjonizowanym.

Jak rozpoznać zużycie filtrów?

Oczyszczacze powietrza to nowoczesne i coraz bardziej inteligentne urządzenia. W większości przypadków zostały one wyposażone we wskaźnik zużycia filtra, który pokaże, że należy go wymienić. Producenci często podkreślają długą przydatność filtrów (rok, 2 lata, a nawet 10 lat), ale trzeba pamiętać, że ten okres jest w większości przypadków obliczany w oparciu o czas pracy urządzenia. Nie bierze się natomiast pod uwagę, jaki jest stopień zanieczyszczenia i z jaką mocą pracuje oczyszczacz. Dlatego warto samodzielnie kontrolować stan filtrów i dbać o nie w odpowiedni sposób, by jak najbardziej wydłużyć ich okres eksploatacji.